Aktualne zasady i ograniczenia w Republice Czeskiej
Aktualne zasady i ograniczenia w Republice Czeskiej

2021-02-05 Zasady podróżowania obowiązujące od 5 lutego 2021 r.

W związku z niekorzystnym rozwojem pandemii i obawami o rozprzestrzenianie się nowych mutacji koronawirusa, w Republice Czeskiej  zostały wprowadzone nowe zasady podróżowania, które obowiązują od piąteku 5 lutego 2021 roku. 

Ministerstwa Zdrowia Republiki Czeskiej wyróżnia 4 kategorie krajów:

 • kraje niskiego ryzyka (kolor zielony)
 • kraje o średnim ryzyku (kolor pomarańczowy)
 • kraje wysokiego ryzyka (kolor czerwony)
 • kraje o bardzo wysokim ryzyku wystąpienia COVID-19 (kolor ciemnoczerwony)

 

Podział krajów na poszczególne kategorie będzie regularnie aktualizowany.

Warunki powrotu do Czech z poszczególnych kategorii krajów:

 • NISKIE RYZYKO (zielony): Pasażerowie mogą przyjeżdżać do Czech z tych krajów bez żadnych ograniczeń .
 • ŚREDNIE RYZYKO (pomarańczowe): Pasażerowie z tych krajów (zarówno obcokrajowcy, jak i obywatele Czech) muszą wypełnić formularz przyjazdu przed podróżą do Czech i jednocześnie przejść testy antygenowe lub PCR , który nie jest starszy niż 24 godziny od początku podróży (antygenowy), odp. 72 godziny dla (PCR) i mieć pisemne potwierdzenie wyniku.
 • WYSOKIE RYZYKO (czerwony): Pasażerowie z tych krajów (zarówno obcokrajowcy, jak i obywatele Czech) muszą wypełnić formularz przyjazdu przed podróżą do Czech i jednocześnie przejść test antygenowy lub PCR , który nie jest starszy niż 24 godziny od począteku podróży (antygenowy), odp. 72 godziny (PCR) i mieć pisemne potwierdzenie wyniku. Następnie muszą przedłożyć drugi test PCR (antygenowy jest niewystarczający) wykonany w Republice Czeskiej, nie później niż 5 dni po przybyciu. Wynik należy niezwłocznie przesłać elektronicznie do odpowiedniej stacji higieny. Samoizolacja jest wymagana do czasu przedłożenia drugiego negatywnego testu. Obowiązkowe jest również noszenie maski zakrywającej nos i usta poza domem przez 10 dni po przyjeździe.
 • BARDZO WYSOKIE RYZYKO (ciemnoczerwony): Pasażerowie z tych krajów (zarówno obcokrajowcy, jak i obywatele Czech) muszą wypełnić formularz przyjazdu przed podróżą do Czech i jednocześnie przejść test PCR (test antygenowy to za mało), nie starszy niż 72 godziny na początku podróży. Posiadać pisemne potwierdzenie wyniku. Następnie muszą przedłożyć drugi test PCR (antygenowy nie jest wystarczający) wykonany w Czechach, który można wykonać nie wcześniej niż 5 dnia po przybyciu. Wynik należy niezwłocznie przesłać elektronicznie do odpowiedniej stacji higieny. Do czasu złożenia drugiego negatywnego testu konieczna jest samoizolacja (w praktyce nakazuje się pięciodniową kwarantannę). Obowiązkowe jest również noszenie maski FFP2  lub o wyższej skuteczności) wszędzie poza domem 10 dni po przybyciu. Jeśli nie ma możliwości spełnienia warunków przed wyjazdem do Czech. Do 14.2. ważny jest „okres przejściowy”, kiedy można podróżować do Republiki Czeskiej z testem antygenowym (nie starszym niż 24 godziny) lub zrobić test PCR dopiero przy wjeździe do Republiki Czeskiej (czyli na lotnisku).

Uwaga: Okres testowy jest liczony od testu do rozpoczęcia podróży. Na przykład: potwierdzenie negatywnego wyniku testu PCR nie może być starsze niż 72 godziny przed wyjazdem z miejsca przeznaczenia.

Kraje należące do poszczególnych kategorii :

 • NISKIE RYZYKO (zielony): Australia, Korea Południowa, Nowa Zelandia, Singapur, Tajlandia, Watykan
 • ŚREDNIE RYZYKO (pomarańczowe): Finlandia, Grecja, Islandia, Norwegia
 • WYSOKIE RYZYKO (czerwony): Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Dania, Francja, Włochy, Cypr, Liechtenstein, Luksemburg, Węgry, Malta, Niderlandy, Polska, Austria, Rumunia, Niemcy, Szwecja i Szwajcaria; Azory (Portugalia), Madera (Portugalia) i Wyspy Kanaryjskie (Hiszpania)
 • BARDZO WYSOKIE RYZYKO (ciemnoczerwony): Kraje ciemnoczerwone obejmują wszystkie kraje niewymienione w poprzednich kategoriach.

Kraje, które nie są członkami UE ani strefy Schengen i nie są wyraźnie wymienione w innej kategorii (Australia, Korea Południowa, Nowa Zelandia, Singapur, Tajlandia) są klasyfikowane jako „ciemnoczerwone”.

Obszary wysp - Azory (Portugalia), Madera (Portugalia) i Wyspy Kanaryjskie (Hiszpania) są obecnie wyłączone z kategorii ciemnoczerwonej. Według danych epidemiologicznych zaliczane są obecnie do krajów o wysokim ryzyku zarażenia koronawirusem („czerwony”).

Wyjątki od nowych zasad podróżowania

Wyjątki nadal dotyczą osób dojeżdżających do pracy, transportu międzynarodowego
i tranzytu przez Czechy. Niezbędne wyjazdy za granicę będą dozwolone tylko wtedy, gdy nie będą przekraczać 12 godzin. Wszystkie wyjątki można znaleźć w środku ochronnym Ministerstwa Zdrowia Republiki Czeskiej .

Zasady dotyczące podróży dla klientów biur podróży

Od 5 lutego 2021 roku nowe zasady dotyczące podróży będą obowiązywały również klientów biur podróży. Pod tym względem zasady są takie same zarówno dla podróżnych indywidualnych, jak i dla organizatorów wycieczek.

Pozostałe aktualności
COVID-19